تنبک

معرفی ساز تنبک:

ساز تنبک از مهمترین سازهای کوبه ای – پوستی ایران به شمار می رود که در ارکستر ایرانی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. از این رو در این مقاله قصد داریم با معرفی تنبک در زمینه های مختلف شما را بیشتر با آن آشنا کنیم .
از آنجا که وزن در موسیقی ایرانی حائز اهمیت است، نقش این ساز در گروه های موسیقی ایرانی بسیار چشمگیر می باشد. این ساز به نوازنده این امکان را می دهد که از تمام انگشتان دو دست خود استفاده کند. لذا نوازندگی این ساز مستلزم قدرت بالای تکنیکی و متریکی می باشد.

تاریخچه تنبک :

اولین نمونه ضبط هایی که از این ساز در دست می باشد مربوط به زمان قاجار است (بین سال های ۱۲۵۸  تا  ۱۲۹۳  ه ش). ساز تنبک در چند دهه های گذشته پیشرفت قابل توجه ای داشته است به گونه ای که تبدیل به یک ساز تکنوازی شده است.

تحولات تکنیکی :

نوازندگان ساز تنبک در زمان قاجار از تکنیک های قابل ملاحظه ای برخوردار نبودند و این ساز بیشتر به عنوان یک ساز همراهی کننده با ساز تار، سنتور، کمانچه و … ایفای نقش می کرد. با ظهور استاد حسین تهرانی، تحولات چشمگیری هم از نظر تکنیک و هم از نظر متریک در این ساز صورت گرفت و اولین کتاب آموزش تنبک نوازی در این دوره نوشته شد. همچنین اولین گروه تنبک نوازی و تکنوازی تنبک در این زمان رخ داد.

ساختمان تنبک :

۱-دهانه بزرگ

۲-پوست

۳-تنه تنبک

۴-نفیر یا گلویی

۵-دهانه کوچک

برخی از تنبک نوازان خود آموخته تاثیر گذار :

منظور از تنبک نوازان خودآموخته ، نوازندگانی هستند که به طور مستمر یا حداقل یک دوره ۲ ساله شاگردی سینه به سینه نکرده اند. بیشتر این نوازندگان یا مدت محدودی در نزد اساتید زمان درس گرفته اند و یا اینکه به وسیله آثار صوتی و تصویری به صورت خودآموخته آموزش دیده اند.

برخی از نتبک نوازان خودآموخته عبارتند از :

  • محمد اخوان
  • ارژنگ کامکار
  • مجید خلج
  • پژمان حدادی
  • نوید افقه
  • محمدقوی حلم
  • سعید رودباری

نوازندگان تاثیر گذار تنبک:

(برای نمایش بزرگتر تصویر بر روی آن کلیک کنید)

نوازندگان تاثیر گذار تنبک

در ادامه مطلب شما را به تماشای ویدیویی کوتاه در ارتباط با معرفی ساز تنبک دعوت می کنیم.